Peter má 40 let a soukromou ambulanci v centru města. Jeho bratr, také lékař, pracuje v nemocnici o tři ulice dál. Neviděli se už ale asi 10 let. „Není času, pošleme si zprávu ke svátkům a to je všechno,“ pokrčí rameny Peter. Příliš blízcí si nebyli ani v dětství a teď se na tom nechystá nic změnit.
Přestože sourozenci jsou si obecně v podstatě nejbližší příbuzní, jedna krev, někdy jsou si cizí než náhodní známí. Mít sourozence neznamená automaticky mít i nejlepšího kamaráda, ačkoli by tomu tak mohlo být. Na budování dobrých vztahů a sourozenecké sounáležitosti je třeba pracovat. Jak? Co je dobré dělat a čeho se naopak vyvarovat, radí rodičovská koučka z Mamedeti.sk PaedDr. Kateřina Winterová.
„Vztahy mezi sourozenci nejsou jen o sourozencích, ale také o nás rodičích. I my vytváříme a ovlivňujeme to, jak se naše děti budou k sobě chovat,“ zdůrazňuje základní tezi. A i když rodiče nedokážou ovlivnit všechno, dost hodně věcí ano.
Jsou rodičovské postoje, které dobrým sourozeneckým vztahům neprospívají a je lepší se je vyvarovat, a naopak takové, které děti semknou. Kateřina Winterová radí, co nedělat a co ano:
Opravdu si dejte záležet, abyste nesrovnávali sourozence před nimi samotnými, a dokonce ani tehdy, když s vámi nejsou. „Zahoďte všechny myšlenky o tom, co kdy kdo dokázal a těšte se z toho, že máte zdravé děti, že máte šikovné děti a dopřejte jim své tempo zrání,“ odkazuje rodičovská koučka. Nemějte žádná očekávání, že mladší sourozenec rychle a bezproblémově dokáže to, co starší v jeho věku. Každé dítě má své tempo a potřebuje svůj čas, aby se projevilo a něco dokázalo.

Vyhněte se soupeření
Pokud vaše děti mezi sebou pravidelně soutěží, jednoduše to nepodporujte. Vynechejte věty typu „Kdo se první navečeří,“ „Kdo si nejrychleji umyje zuby“ a podobně. „Pokud používáte i takové zdánlivě nevinné věty, přiléváte tím olej do ohně, kdo je lepší. U přirozeně rivalských sourozenců potřebujete dosáhnout přesného opaku, tedy uklidnit atmosféru. Soupeřením se akorát stupňuje napětí a vznikají opravdu zbytečné hádky,“ vysvětluje Katarína Winterová.
Redakce radí: Každý rodič dbá o blaho svého dítěte, inspirujte se trendy v péči o děti.