Jak vybrat vhodný vysavač do domácnosti

Když jde o úklid, vysávání je jednou ze základních složek činnosti, která pomáhá udržet náš domov krásnější a čistší.

Z nutnosti se mnozí občas přikloní k rychlému řešení ve formě zametání, sami jste se však možná přesvědčili, že to nestačí. Zejména, když máte v místnostech koberce.

Jak vybrat vhodný typ vysavače
Aby vysávání přinášelo ideální výsledek, cesta k úspěchu začíná již při koupi vysavače. Na trhu dnes lze nalézt množství různých druhů a v mnoha domácnostech se uchytí více než jeden typ vysavače.

Jaké typy vysavačů existují?

klasické vysavače
tyčové vysavače
ruční vysavače
robotické vysavače

Robotický vysavač
Zatímco klasický větší vysavač poslouží k velkému úklidu, při každodenních činnostech a různých malých nehodách oceníme šikovnost malých kompaktních ručních vysavačů, všestrannost tyčových vysavačů nebo pravidelnou očistu podlahy s pomocí robotických vysavačů, které šetří čas a pracují, dokud se my věnujeme jiným činnostem.

Při koupi vysavače je tedy důležité si rozmyslet, co budete od svého pomocníka potřebovat – vysávat suchou nebo mokrou špínu, parkety, koberce. Zda máte doma zvířata, zda je pro vás důležitý vysoký výkon nebo především tichý provoz.

„Klíčem k perfektnímu výkonu je v každém případě optimální proudění vzduchu. Je to totiž právě proud vzduchu, který z povrchů sbírá prach a drobné nečistoty. Proto je důležitý kvalitní motor,“ radí Marián Haluza z firmy, která se zabývá prodejem vysavačů.

Podle odborníka jsou stále nejvyhledávanějšími typy klasické vysavače vhodné pro úklid celé domácnosti, ať už jsou s sáčky nebo bez nich. Stále oblíbenější jsou také univerzálnější typy, které dokáží vysát suchou i mokrou špínu nebo tyčové vysavače, které máte okamžitě po ruce.

Na jaké parametry se zaměřit
Obyčejný přístroj jako je vysavač může pořádně zatížit nejen zdraví, ale také peněženku. Proto se vždy dívejte také na jeho spotřebu, funkčnost a vybavenost.

V případě velkých bytů a domů jsou vhodnější vysavače s větším objemem prachového sáčku, abychom jej nemuseli příliš často vyměňovat.

U tvrdých podlah určitě oceníte přístroj, který má v základní výbavě parketovou podlahovou hubici. Při výběru vysavače si však všímejte jeho filtru. Do popředí přicházejí HEPA filtry, které jsou kvalitnější.

„Odpadává nutnost pravidelné výměny sáčků, zaručují perfektní sací výkon a odstraňují alergeny. Stačí je pravidelně kontrolovat a v případě potřeby promýt vodou,“ říká odborník.

Speciální požadavky
Některé domácnosti mají na vysávání vyšší požadavky. Zejména když mají doma malé děti nebo zvířata.

„Se zvířecími chlupy si poradí přístroje se speciálními hubicemi, které odstraní srst, vlákna i prach. Navíc je vhodné, když mají i systém, který si poradí s nepříjemnými pachy v ovzduší,“ říká Marián Haluza.

Ideální jsou vysavače s turbokartáčem na vyčesávání chlupů. Kromě takových specifických vlastností by měl mít každý vysavač již v základní výbavě štěrbinovou hubici, hubici na čalouněný nábytek a kartáč na nábytek nebo závěsy. V praxi se však mnozí přesvědčíme, že je ideální vlastnit alespoň dva druhy vysavačů. Velký klasický vysavač není vždy po ruce.

„Na základě vlastní zkušenosti bych doporučil tyto kombinace: klasický vysavač pro hlavní úklid a tyčový pro rychlý každodenní úklid drobků či špíny kolem dveří. Taková kombinace se sejde v domácnosti s dětmi i zvířaty.“

Jak o vysavač je třeba pečovat
Aby vysavač v domácnosti sloužil co nejdéle, potřebuje také určitou péči.

„Základem je správná údržba a včasná výměna sáčků či vyprázdnění nádoby na prach. K šetrnému zacházení patří i rovnoměrné vysávání všemi směry, zejména na kobercích a vyhýbání se zbytečnému spěchu při úklidu. Díky tomu vysavač zachytí více nečistot a šetříme tím i samotnou hubici. Povrchu, který vysáváme, bychom měli přizpůsobit typ hubice. Základním pravidlem však je nejprve otřít prach a teprve potom vysávat,“ radí odborník na vysavače.

A co nešetrné odírání vysavačů o stěny a výklenky? To přístroje vydrží, protože jsou často doplněny o pryžové „nárazníky“, ale škodí to více stěnám a nábytku.

Odborník upozorňuje, že v případě, kdy nasajete do vysavače, který k tomu není určen, i tekutinu, spotřebič ihned vypněte a nechte schnout alespoň 48 hodin. Nezapínejte jej a tyčový či robotický vysavač nedobíjejte.

Exit mobile version