Přichystejte ptáčátkům hostinu

Zimní měsíce s sebou přinášejí období odpočinku. Ptáčata však mají co dělat, aby pod sněhovou pokrývkou našli potravu. Jelikož hmyz je v tomto období neaktivní, musí hledat náhrady. Co nejbohatší na tuky a bílkoviny. Pokud v přírodě neuspějí, přicházejí k lidem.

Vědí, že tam, kde se gazduje a hospodaří, najdou se zbytky i pro ně. Dokonce iv dnešní konzumní době, kdy si po všechno chodíme do supermarketů.

Krmítko není jen záchranným kolem pro ptactvo. Je také zdrojem zábavy a vzdělávání. Kde jinde byste si mohli zpoza okna v těsné blízkosti prohlédnout překrásně vybarvená těla sýkorek, brhlíků či dokonce datlů? A pokud se rozhodnete krmítko vyrobit si sami, prověříte také zručnost svých rukou. Děti vám za to budou vděčné.

Připravte jim výživné menu
I když ptáčata neodvrátí svou pozornost od popelnic a skládek s odpadky z domácností, neměli byste je krmit zbytky z kuchyně. Může se stát, že jim ve slabé chvilce více ublížíte, než pomůžete. Aby byly dostatečně silné a přežily bez újmy zimu, potřebují se zásobit hlavně tuky. Nejlepším zdrojem jsou olejnatá semena. Slunečnice, mák, len, řepka olejná či nasekané ořechy jsou jejich bohatou zásobárnou. Koupit je lze v prodejnách pro chovatele, ale také v potravinách. Hotové směsi mohou být zajímavou volbou, lépe však uděláte, pokud si budete složení tvořit sami. Dbejte na to, aby suroviny nebyly pražené a solené.

Některé druhy ptáků si rádi pochutnají i na obilovinách, ovesných vločkách, ovoci či nastrouhané mrkvi. Neodmítnou ani plody jeřabiny, hlohu, bezu, šipek či dokonce strouhanku. Na to, že jim cosi nechutná vás upozorní po svém. V krmítku udělají malý úklid a na zem vyházou vše, co se jim nezamlouvá. Zkuste to s kukuřicí a budete vědět o čem je řeč. Nepřehánějte to ani s oříšky, jinak se může stát, že budete muset číhat na zloděje. Než zjistíte že to je veverka, potrvá nějaký čas.

Pokud chcete být štědří, určitě byste neměli zapomenout ani na hovězí lůj či neuzenou vepřovou slaninu. Má to ale háček. Ptáci si budou čistit zobáky kde se jen dá a tak balkonová konstrukce či šňůry na prádlo budou na jaře ptát trochu pozornosti.

Nejlepší krmítko je to, co uděláte sami
Na tom, z jakého materiálu krmítko je a jaký tvar má, moc nezáleží. Důležité je pouze to, aby šikmá stříška překrývala základnu s dostatečným přesahem a krmítku nechyběly bočnice. Semínka musí zůstat v suchu aby nepodléhala zkáze a zároveň je třeba zabránit větru, aby je rozfoukal. Co rozhoduje je velikost a konstrukce krmítka. Musí být otevřeno ze všech stran a být dostatečně velké, aby se do něj mohly dostat i větší druhy ptactva. Pokud se každý soustředí jen na ty nejmenší, větší jedinci to nebudou mít lehké.

I když je v prodejnách bohatý výběr krmítek, lepší bude, pokud si na míru uděláte své. Použít můžete zbytky řeziva nebo odřezky vzniklé z plechu při rekonstrukci střechy. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, jak dokážete zkombinovat funkčnost s designem. S trochou dovednosti a základním nářadím to zvládnete. Pokud pro vás tímto směrem cesta nevede, nejméně náročná je výroba zásobníku z PET láhve. Ten zvládnou vyrobit i děti.

Uvažujete-li i nad lojem, natlačit ho můžete buď do hliněného květináče, který zavěsíte dnem vzhůru, nebo jej můžete pozatláčet do vysušených borových šišek, které najdete v lese. Pomohou také síťky z cibule či brambor, které můžete různě tvarovat. Vždy je třeba počítat s tím, že takovou energetickou bombu budete kdesi věšet.

Myslete jak byste měli křídla
I ta největší snaha bude zbytečná, pokud při umísťování zvolíte nesprávné místo. Panelákový balkon je ideálním místem, u dvora za rodinným domem je však třeba taktizovat. Ptáčata jsou obezřetná a pokud jsou plachá nebudou v krmítku vysedávat. Přiletí ze svého bezpečného místa, uchmatnou si zrnko a vrátí se zpět. Stále dokola.

Vhodná je bezprostřední blízkost stromů, živého plotu či jiných míst, na kterých ptáčata vidíte pravidelně vysedávat. Krmítko patří na otevřené prostranství do výšky 150 až 200 centimetrů. Musí být dobře dostupné pro ptactvo, avšak nesmí poskytnout příležitost predátorům – kočkám a kunám. Současně musí nabízet koridor pro únik, bez kterého se ptáci nebudou cítit bezpečně. Stačí málo abyste vypozorovali, kde byste mohli uspět.

Pokud je o takové místo nouze, zkuste na zimu vytvořit pod širým nebem sušák s nataženými šňůrami. Pokud si na něj ptactvo zvykne, jste za vodou.

Užijte si jejich krásu
I když ptáčata nejsou v zimě méně ostražitá než v jiných měsících, bílá sněhová pokrývka je odhaluje i na těch místech, kde jsou v létě téměř neviditelná. Velmi rychle zjistíte, že každý druh má svůj denní režim a do krmítka se vrací ve stejných hodinách. Vždy ti samí jedinci, vždy ve stejnou dobu. Dokonce rozeznáte i své mazlíčky z minulého roku.

Pokud je chcete přiblížit neposedným dětem, můžete v blízkosti nastražit webkameru, která zachytí jejich každodenní dovádění. Většina modelů je vybavena bezpečnostním softwarem, který spustí záznam v momentě, kdy zaznamená pohyb. Takto můžete do několika minut akce vtěsnat celý pracovní den.

Atraktivní jsou také záznamy z fotoaparátů, které jsou vybaveny funkcí časosběrného snímání. Ze stativu snímají po celý den fotografie v přednastavených intervalech, takže pokud budete mít štěstí, zachytíte během několika dní na snímcích momentky o kterých se ostatním může jen zdát.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram