Pro pacienty s nemocí černých kostí bude dostupná nová léčba

Slovensko podle ministerstva zdravotnictví patří mezi země s nejvyšším počtem pacientů s alkaptonurií na počet obyvatel, vyskytuje se zejména na Kysucích a Oravě.
Pacienti se vzácným onemocněním alkaptonurie nemocí černých kostí, se od září dostanou k nové léčbě. Bude plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Na podnět pacientské organizace a Národního ústavu revmatických chorob (NURCH) v Piešťanech o tom rozhodla Kategorizační komise Ministerstva zdravotnictví (MZ) SR.

„Jsem velmi rád, že i slovenští pacienti s tímto vzácným onemocněním dostanou k dispozici novou léčbu, která jim výrazně zvýší kvalitu života. Kategorizační komise jednohlasně doporučila schválení plně hradené léčby pro pacienty s alkaptonurií,“ konstatoval státní tajemník resortu zdravotnictví Róbert Babeľa.

Nitizinon
Lék s léčivem nitizinon bude možné předepisovat v NURCH. \“Rozhodnutí kategorizační komise je pro nás i završením více než desetileté výzkumné a klinické práce, která vedla ke schválení tohoto léku nejen na Slovensku, ale v celé EU,\“ uvedl ředitel ústavu Richard Imrich. Rozhodnutí o hrazení léčby ocenila také pacientská organizace Klub černých kostí , ve které se pacienti s alkaptonurií sdružují.

Slovensko podle ministerstva patří mezi země s nejvyšším počtem pacientů s alkaptonurií na počet obyvatel, vyskytuje se zejména na Kysucích a Oravě. Trpí jí u nás více než 200 pacientů.

Alkaptonurie je dědičná metabolická porucha, která v důsledku genetické mutace vede k neschopnosti organismu metabolizovat aminokyselinu tyrosin a hromadění toxického pigmentu v chrupavkách a kostech. Neléčení pacienti mají černou barvu chrupavky kostí, ozřejmil resort.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram