Zpestřují naše zahrady a dělají nám radost svou krásou, stínem či sladkými plody, které z nich sesbíráme. Jsou našimi němými společníky od nepaměti. Máte stavbu domu za sebou a na stromy se zatím jaksi nedostalo? Poradíme vám.
Pokud uvažujete o výsadbě dřevin, podzim je ideálním obdobím. Kořenový systém se do konce vegetačního období zotaví z přesazování, vytvoří jemné vláknité kořínky a zimní vláha nastartuje čerstvou výsadbu tak, aby na jaře vyrašila v plné síle. Dřeviny z jarní výsadby ty podzimní nikdy nedoženou. Obzvlášť pokud víte, jak se o ně třeba postarat. V podhorském pásmu je ovšem někdy lepší odložit výsadbu teplomilných citlivých dřevin až na jaře. Jámu si však můžete připravit už teď.
Nekupujte kočku v pytli
Ať už máte v plánu výsadbu ovocných stromů, nebo se vám zalíbily okrasné dřeviny, vždy byste měli přesně vědět, odkud výpěstky pocházejí. Cenové bomby z obchodních sítí mohou vypadat lákavě, stromky vypěstované ve školce nedaleko vás si však na nové stanoviště přivyknou rychleji. Vyhnete se tak zklamání, kdy si choulostivé výpěstky z teplejšího klimatu budou na ostřejší podmínky přivykat příliš dlouho.
Pokud jste se rozhodli pro dřeviny pěstované v kontejnerech, nejsilněji z nich poznáte na první pohled. Pokud překypují životem, šance na úspěch je vysoká. Při školkařských výpěstcích bez kořenového balu se bez trochy zkušeností neobejdete. Kořenový systém musí být dostatečně silný, nesmí být zaschlý a dřevina musí být vitální.
Vy musíte udělat vše pro to, abyste do momentu výsadby zachovali koupené výpěstky v dobré kondici. Ochraňte je před větrem, sluncem a mrazem. Zajistěte jim dostatek vláhy až do momentu, kdy se dostanou do země. Odřízněte mrtvé části kořenů až po živou tkáň a pokud je kůra zvrásněná, namočte je po korunu do vody. Během dne či dvou budou jako čerstvě vytaženy ze země.
Bez krumpáče si neporadíte
Čím horší půdu v zahradě máte, tím více pozornosti je třeba věnovat přípravě. Jáma by měla být hluboká přibližně 60 centimetrů a její průměr by měl být alespoň jeden metr. To proto, aby kořeny měly dostatek vhodného prostoru pro rozrůstání v prvních letech. Ideální je připravit si ji v předstihu, aby se půda stihla překysličit.
Do středu jámy patří opěrný kolík. Třeba ho do podkladní hlíny zabít ještě předtím, než do jámy vložíte stromek. Jen tak bude pevnou oporou, dokud výpěstek nezesílí. Vždy patří na jižní stranu a od kmínku by měl být vzdálen přibližně 10 centimetrů. Tak ochrání zimující pletiva před silným jarním sluncem. Jeho délku lze přizpůsobit až po výsadbě. Nesmí zasahovat do koruny, aby nepoškodil při větru větve. Ideální je použít odkorenou dřevěnou kulatinu, která neposkytuje útočiště pro zazimování škůdců. Chcete-li se rozhodnout pro impregnaci pro delší životnost, volte raději namáčení v roztoku modré skalice. Syntetické nátěry by mohly škodit mladým kořínkům nového stromku.
Kvalita zásypové půdy je rozhodující. Pokud původní kamenitou či těžkou jílovitou vyměníte za kvalitnější, vytvoříte tak podmínky pro rychlejší růst. Ideální je použít lehkou ornici promíchanou s vyzrálým organickým hnojivem, chybou není ani použijte draselné soli v kombinaci se superfosfátem či kombinovaného NPK hnojiva v množství přibližně 500 gramů na jednu jámu.
Kořeny žádají kontakt
Stromečky je třeba do jam vysazovat tak, aby byly zasazeny ve stejné hloubce, jako ve školce či kontejneru. Proto je výhodné pracovat ve dvou. Na dno jámy nasypte kužel zeminy do takové výšky, aby výpěstky byly zapuštěny pod úroveň terénu v potřebné hloubce. To znamená, že kořenový krček patří těsně pod úroveň půdy a místo štěpu je přibližně na jednu dlaň nad zemí.
Kontejnerové stromky sázíte s celým kořenovým balem, výpěstky bez něj je vhodné připravit. Pokud kořeny namočíte do bláta, které jste vytvořili z vody a lehké zeminy, budou dokonale propojeny s půdou. Pokud věříte více současným technologiím, použít můžete symbiotické stimulátory. Ty vytvoří mikroflóru, která upraví půdu na přátelské prostředí.
Kořeny rozložte na kuželu vytvořeném na spodku jámy tak, aby volně kopírovaly jeho povrch. Musí být volné a nesmí se kroutit pod tlakem překážek. Následně se pusťte do zasypání. Stromečkům je vhodné podchvílí zatřást, aby se zemina dostala do všech spár. Dbát je třeba io řádné zatlačení půdy ke kořenům, aby výpěstek stabilně stál a kořeny byly v co nejlepším kontaktu s okolní půdou. Nebojte se toho, že tam, kde byla dosud rovina, vznikl při výsadbě kopec. Hlína časem povolí a srovná se s terénem.
Připravte je na zimu
Ne každá sazenice je upravena, takže stříhání se někdy nevyhnete. Určitě je třeba odstranit poškozené části dřeviny, v některých případech se nevyhnete ani krácení výhonů. Čím méně energie bude muset dřevina investovat do nadzemní části, tím více jí může soustředit při budování nového kořenového systému. U ovocných dřevin stačí, když v korunce necháte pouze čtyři postranní výhonky. Pokud si nevíte rady, zkuste poprosit někoho o pomoc.
Voda je důležitá a než půdu přikryje sněhová pokrývka, bude třeba dbát na řádnou zálivku. Nárazovou a vydatnou. Aby se voda neodpařovala, povrch hlíny je třeba vždy nakypřit, aby se přerušily kapiláry. Pokud není stromek za vaším domem a na chalupu každý víkend necestujete, přikryjte půdu mulčem ze slámy, sena či jiného materiálu. Zabrání tak vysychání.