Během těhotenství poskytuje placenta dítěti základní živiny, které potřebuje pro svůj vývoj. Její význam však nemusí skončit porodem. Obsahuje totiž placentární buňky, jejichž využití v různých léčebných terapiích se dnes zkoumá v klinických studiích, které krok za krokem posouvají hranice konvenční medicíny.
Co lze uchovat při porodu?
Mnozí rodiče na celém světě již desítky let využívají možnosti uchování pupečníkové krve. Tímto způsobem chtějí zajistit „zdravotní pojistku“ pro své děti pro případ, kdyby se u nich v budoucnu vyskytlo některé onemocnění, které lze jí léčit. V bance pupečníkové krve Cord Blood Center lze uchovat i tkáň pupečníku a v posledních letech přibyla i možnost uchovat placentu. Právě z placenty lze získat největší množství, ale i nejširší spektrum buněk ze všech perinatálních tkání (pupečníková krev, tkáň pupečníku a placenta). Buňky placenty mají vysokou biokompatibilitu, jsou vhodné pro léčebné využití i pro matku či otce a jiné členy rodiny. Její odběr je pro dítě i matku naprosto bezpečný a nemá žádný vliv na porod.
Dnes odpad, zítra záchrana
„Placenta je u nás na základě zákona likvidována jako biologický odpad. Odběr a uchování placenty pro budoucí možné léčebné využití je tedy jediná možnost, jak s placentou naložit mimo standardní postup porodnice,“ vysvětluje současnou situaci gynekolog MUDr. Robert Hlávek, PhD. Pokud se budoucí rodiče rozhodnou pro odběr a uchování perinatálních tkání, tedy pupečníků , tkáně pupečníku a placenty, využijí tak příležitost uchovat „pojistku“ pro své děti pro případnou potřebu léčby některých onemocnění v budoucnosti.
Dva způsoby využití placenty
V posledních letech se jako o nejslibnějším zdroji buněk pro použití v buněčné terapii mluví o placentě. Tento unikátní zdroj buněčných populací se po jejím porození dokáže zužitkovat hned dvakrát, a to na:
· odběr pupečníkové krve ze žil placenty
· a odběr celé tkáně placenty.
Podívejme se na rozdíly mezi nimi.
Pupečníková krev
Pupečníková krev, která se nachází v žilách placenty, je bohatá na vzácné krvetvorné kmenové buňky. Jejich podání (transplantace) je účinné při desítkách závažných onemocnění, zejména při některých hematologických a onkologických onemocněních. Nejnovější výzkumy také ukazují, že buňky pupečníkové krve jsou využitelné i při různých neurologických poškozeních. Po intravenózním podání jsou buňky do místa poškození přitahovány zánětlivými faktory produkovanými v poškozené tkáni. Následně jsou schopny regenerovat poškozenou nervovou tkáň. „Dokud jejich schopnost diferenciace umožňuje nahradit poškozenou tkáň, imunomodulačními schopnostmi snižují zánětlivé procesy přítomné při mnoha onemocněních, jakož i při hypoxických a ischemických poškozeních mozku, jako jsou dětská mozková obrna, hypoxicko-ischemická encefalopatie, ale i autismus, a tím dochází k ,“ upřesňuje molekulární genetička MSc. Dominika Valent Raffajová.
Tkáň placenty
Tkáň placenty je v porovnání s pupečníkovou krví zdrojem širšího spektra kmenových buněk a také například tzv. endoteliálních progenitorů, které podporují tvorbu nových krevních cév. Molekulární genetička dodává, že výhoda buněk získaných z placenty je, že díky jejich imunologické naivitě jsou mnohem lépe tolerovány v organismu příjemce. Proto z ní mohou mít prospěch i rodiče či jiní příbuzní dítěte.
Klinické studie poukazují, že kmenové buňky pocházející z placenty mají vysoký terapeutický potenciál. Zkoumají se zejména při léčbě onemocnění jako:
• maligní onemocnění krve – například. leukémie a lymfomy,
• onkologická onemocnění – rakovina prsu, tlustého střeva a konečníku,
• neurologické poruchy – dětská mozková obrna, cévní mozková příhoda, poškození mozku a míchy, Parkinsonova choroba,
• auto-imunitní onemocnění – lupus, roztroušená skleróza, Crohnova choroba,
• kardiovaskulární onemocnění – infarkt myokardu, kardiomyopatie, kritická končetinová ischemie,
• diabetes,
• ortopedická poškození – kloubní chrupavka, artróza, rozštěp páteře,
• gynekologická onemocnění – nitroděložní srůsty, dysfunkce vaječníků,
• onemocnění dýchacích cest – astma, fibróza plic, pneumonie způsobená Covid-19,
• onemocnění jater – fibróza jater.
Výhodou buněk placenty je jejich snadná dostupnost, neinvazivní postup při jejich získávání a žádné etické překážky. Dokáží snižovat zánět a regulovat imunitní systém. Tkáň placenty je nejslibnějším zdrojem buněk pro použití v buněčné terapii. Očekává se, že do roku 2030 odpovědné instituce schválí 40-50 nových buněčných terapií.