Čerstvé mámy prožívají enormní únavu

Poporodní únava je přirozená a důležité je dobře se vyspat, najíst se a nechat si pomoci. S čím vším musí bojovat maminky po porodu? Psycholožka radí, co je důležité a kdy už je třeba problémy řešit.
Nová etapa v životě po porodu s sebou přináší také enormní únavu. Psycholožka radí, jak zvládnout první dny s miminkem
Když se žena stane mámou, v jejím životě se stane mnoho nových věcí, které vůbec nezná. Čerstvé maminky často zaskočí obrovská únava, se kterou se až do teď nikdy nesetkali. Nová etapa v životě v kombinaci s hormonálními změnami způsobí, že se žena cítí enormně unavená. Pokud se však únava táhne příliš dlouho, znamená to, že něco není v pořádku.

Péče o novorozence je hlavně pro prvorodičky často mimořádně náročná a vyčerpávající. Ženy zapomenou na sebe a své potřeby a veškerou svou pozornost věnují jen miminku. Často vynechají jídlo a na příjem potřebných živin ani nepomyslí. Během kojení má tělo navíc dvojnásobný výdej energie, proto nedostane-li vše potřebné, začne čerpat z rezerv až přestává fungovat.

Co se s vámi bude dít po porodu? Péče o čerstvé maminky krok za krokem přibližuje porodní asistentka
Poporodní péče začíná již pár minut poté, co přivede děťátko na svět. Kromě sebe se musí umět co nejdříve postarat io novorozeně, což může být pořádně náročné.
Tehdy maminky začnou pociťovat únavu a to, že mají vybité baterky. „Poporodní únava je přirozený stav, který po porodu nastává. Je způsobena fyzickou zátěží, protože porod jako takový je pro organismus velká zátěž. Dále je to pro ženu i hormonální zátěž, neboť hormony, které nás během těhotenství chrání, abychom to zvládli ve zdraví, tak po porodu prudce klesají a dojde ke změně energetického nastavení a nálady, čili žena je unavená.

Po další, v noci nespí, neboť je stále ve střehu a miminko sleduje. No a v neposlední řadě se rozbíhá laktace, která má také velký vliv na spánek,“ vysvětlila Mgr. Zuzana Navrátilová, PhD., klinická psycholožka a psychoterapeutka, která se primárně věnuje potřebám žen po porodu.

Jaké jsou další problémy maminek?
Mezi další příznaky poporodní únavy patří také to, že mamince se ráno těžko vstává z postele, nechce se jí do ničeho pustit a na nic nemá potřebnou energii.

„Oproti běžnému stavu tak, jak se známe před těhotenstvím, ženě chybí energie, ale umí s tím fungovat a pomalu bojovat. Umí se postarat o sebe a miminko, umí si navařit či trochu uklidit. Kdyby už žena pociťovala až takovou únavu, že neumí vstát z postele, jít se umýt, učesat, starat se o miminko a nakrmit ho, tehdy se už rozvíjí něco patologického, co by mohlo vést k depresím,“ upozornila odbornice.

Právě pláč miminka je pro mnohé maminky velmi stresující, psycholožka radí jak zvládnout náročné období s novorozencem
Právě pláč miminka je pro mnohé maminky velmi stresující, psycholožka radí jak zvládnout náročné období s novorozencem

Nejprve přijde únava, až potom deprese
Je velký rozdíl mezi poporodní únavou a poporodní depresí. Je ale pravdou, že únava je už malým příznakem začínající deprese. „Pokud žena po porodu pociťuje únavu, tak jde o přirozený fyziologický stav, kdy má vyčerpané fyzické a psychické zdroje a stává se to opravdu skoro každé ženě,“ vysvětluje. Aby ale z únavy mohla vzniknout až deprese jako psychické onemocnění, musí se projevit i další příznaky.

„Vyhodnocuje se tzv. depresivní triáda, tedy zda žena má negativní myšlenky o sobě, o světě ao budoucnosti. Pokud se k tomu přidá zmíněná únava a dále i poruchy paměti, poruchy soustředění, problémy s jídlem nebo se spánkem, tak teprve tehdy můžeme říci, že jde o depresi,“ vysvětlila rozdíl psycholožka.

Jaké jsou hlavní příznaky deprese?
Pro lepší pochopení, kdy už jde o depresi uvádí odbornice příklady.

Mezi negativní myšlenky o sobě patří:
-negativně přemýšlím sama o sobě,
-mám nízké sebevědomí,
-mám pocit, že se mi v ničem nedaří,
-ve všem selhávám,
-neumím se postarat o dítě, určitě se mu něco stane nebo mu ublížím, nebudu ho umět nakrmit, resp. kojit.

Mezi negativní myšlenky o světě patří:
– celý svět je špatný, celá doba je špatná, nic zde nefunguje.

Mezi negativní myšlenky o budoucnosti patří:
– stane se něco špatného,
-vše co nás čeká bude špatné,
-jsme unavení a nic se nezlepší,
-v budoucnosti to bude ještě horší.

Po porodu musíme dávat pozor nejen na děťátko, ale také na sebe
Není to jen fráze, ale důležitý fakt.
Kdykoli po porodu
Poporodní únava se může u maminek projevit opravdu kdykoli a je to velmi individuální. Setká se s ní ale většina mám, i když si to možná na první pohled neuvědomují.

„Únava začíná porodem a skončí asi až když už budou děti samostatnější. Únava v těžkém období šestinedělí je přirozený stav a je třeba s tím počítat a vědět o tom už během těhotenství,“ upozornila Navrátilová.

Únava se dá vyřešit
Mnohé ženy si pár týdnů po porodu začnou uvědomovat, že jejich dosavadní život jakoby úplně skončil a začíná teprve stereotyp péče o děťátko, domácnost, vaření a úklid. Jako bonus se přidá únava a ze ženy se pomalu stává struska.

S tímto stavem, pocitem, úzkostí a únavou umíte bojovat a vyřešit to. Když si pořádně odpočinete, bude vám lépe. „Třeba do života zařadit i aktivity, které nás nedělají pouze matkami. Žena stále zůstává i ženou a je fajn, pokud se jí vedle povinností podaří do života zařadit i ženské aktivity z jiných životních rolí. z role partnerky, kamarádky či dcery,“ doporučuje.

Maminky by měly postupně dělat i věci, které jim před porodem dobře fungovaly. „Někomu na relax funguje, že se dobře vyspí, nají, jde se sama projít, telefonuje s kamarády, nebo se setká s přáteli. Pokud to ženě fungovalo před tím, měla bys to zařadit do svých dnů i po porodu a doplnit si zdroje energie, pohody a relaxu,“ doplnila psycholožka.

Jídlo a strava
Je pravdou, že i kvalitní strava a pitný režim vám pomůže být co nejdříve fit. „Když maminky nejí vůbec, co se u žen často stává, protože na vaření přes den nemají čas, tak jejich hlava ani tělo nebudou dobře fungovat, protože nebudou mít dobrou výživu az čeho čerpat energii,“ vystříhá Navrátilová.

Neodmítejte pomoc
Hlavně prvorodičky často odmítají pomoc od své mámy, tchýně nebo příbuzných a chtějí péči o sebe, miminko, ale i domácnost zvládnout samy a zbytečně se vyčerpají.

„Od toho, jak se bude mít máma závisí i to, jak se bude mít miminko, ale i celá rodina. Čili po porodu by se všichni měli starat o maminku, aby se ona mohla naplno starat pouze o miminko. Pokud je v nastavení, že ona bude stále pečovat o všechno ao všechny, pak se opravdu vyčerpává a vyprazdňuje si zdroje, které potřebuje pro miminko. Žena, která je unavená a zdemolovaná povinnostmi nepřinese děťátku vše, co potřebuje,“ uvedla z praxe psycholožka.

Pomoc jako prevence
Požádat o pomoc rodinu není špatné a neznamená to vaše selhání. „Mnohé ženy se cítí slabé, že si musí nechat pomoci, ale to není pravda. Přírodě to tak nastavila, abychom se starali jen o děťátko a opravdu v tomto období nemusíme vařit, uklízet či žehlit,“ doporučuje.

Nebojte se proto požádat alespoň o malou pomoc. Zachrání vás i taková drobnost, pokud vám někdo přinese alespoň oběd. „Pokud mám koho poprosit o pomoc, tak bych toho měla i využít. Pokud se maminka má čas postarat o sebe, nechá si pomoci a mnohé povinnosti vypustí, tak si doplňuje energii, a celé je to prevence vůči vzniku poporodní únavy a deprese. Protože únava a vyčerpání velmi ovlivňuje biochemii mozku a únava může opravdu přejít až do deprese,“ doplnila psycholožka, mnohé z jejích důležitých slov o matkách celkově, si můžete prohlédnout i ve video diskusi, netýkala se jen maminek po císařském řezu, ale i obecně:

Kdy už zbystřete pozornost
Horší je, že pokud čerstvá maminka nebude poporodní únavu nijak řešit, což se časem může přenést až do chronické únavy. Postupně se mohou vyvinout příznaky jako špatná koncentrace, poruchy paměti či změny nálady. „Když se únava ani po šestinedělí nijak nezlepšuje a prohlubuje se víc a víc i přesto, že se maminka snaží vyspat, najíst, zrelaxovat a přidají se ostatní zmíněné příznaky deprese, tak tehdy přechází z únavy do stavu začínající deprese, a to není dobré,“ vystříhá.

Je čas navštívit lékaře
O poporodní únavě a depresi by měli co to předem vědět i tatínkové a svou partnerku sledovat. Ženy si tyto stavy často vůbec nepřipouštějí, i když cítí, že nejsou ve své kůži, ale všimne si toho manžela, partnera nebo rodiny. Právě tehdy by měli s citem zasáhnout. „Pokud manžel najde například plačící ženu s miminkem, která si neumí dát rady, tak by měl sehrát důležitou roli a spolu to začít řešit,“ doporučuje.

Pokud se psychické problémy zhoršují, určitě neváhejte oslovit odborníka. „Pokud se stavy zhoršují až tak, že žena není schopna vstát z postele, nemá chuť si ani umýt zuby či vlasy, nemá žádnou motivaci, miminko pláče nebo je hladové a ona nemá chuť k němu jít a postarat se o něj, nemám z něho radost, tak tehdy už je třeba vyhledat odbornou pomoc lékaře, který navrhne léčbu a opět bude vše v pořádku,“ uzavřela Mgr. Zuzana Navrátilová, PhD., klinická psycholožka a psychoterapeutka.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram