Jak vypadá bezpečné bydlení pro rodiny s dětmi

Narození dítěte změní naruby celou domácnost. Novému členovi rodiny je třeba přizpůsobit nejen denní a noční režim, ale také interiér.

Není to však jen o dětském pokoji. Kromě ní je důležité připravit na příchod potomků i obývací pokoj a kuchyni, které je nutno navrhnout v dostatečném předstihu. Mnoho rodičů to ovšem podceňuje.

Začněte plánovat dostatečně včas
Zařizování dětského pokoje můžete odložit až do chvíle, než se stanete mladými rodiči. Jsou však prostory, které je vhodné navrhovat roky před tím, než se objeví pozitivní těhotenský test. Příkladem jsou obývací pokoj a kuchyň.

„Kuchyni člověk mění pouze průměrně 1,7krát za život,“ říká obchodní manažer společnosti Oresi kuchyně Stanislav Jurena.

Kuchyně často zůstává po příchodu novorozence stejná, jakou používali bezdětné osoby předtím. Může to znamenat, že je i plná nástrah. Navíc dítě se v interiéru, který byl navržen pouze pro dospělé, nemusí cítit vůbec dobře.

Podcenění zodpovědného přístupu může znamenat, že bydlení nebude počítat s potřebami malých dětí a snadno může dojít ke zbytečným zraněním.

„Ze všech úrazů tvoří úrazy dětí přibližně 60 procent, z čehož asi 20 procent se stane v domácnosti,“ říká Matej Neumann z pojišťovny Union a dodává, že mezi nejčastější úrazy patří přivření prstů do dveří, popáleniny, naražení do dveří a následné pohmožděniny a tržné rány a podobně. Častokrát za to může právě nepřizpůsobení okolí potřebám dětí.

Při zařizování je proto vhodné poradit se s odborníkem, který zohlední nejen aktuální potřeby, ale také případné budoucí plány.

„Při výběru kuchyně je dobré najít prodejce, který umí odpovídat na potřeby mladé rodiny. Přezkoumá očekávání do budoucnosti, zohlední možnosti a z praxe navrhne nejvýhodnější řešení. Protože běžný člověk často neví, kde a jak začít. Konzultace slouží právě k tomu, aby měl kuchyni a celkově bydlení krásné, designové, funkční i bezpečné. Aby sloužilo každému členovi rodiny,“ vysvětluje Jurena.

Bezpečnost je prvořadá, ale nesmí být přehnaná
Úkolem rodiče je zajistit dítěti bezpečí, ale ne sterilní prostředí. I drobná poranění v domácnosti totiž mají svá pozitiva.

„Kvůli bezpečnosti dětí se doporučují určité změny, ale není třeba to přehánět. Pokud se dítě jen udeří, nic hrozného se nestane. Ránu ošetříme, dítě přitulíme a jedeme dál. Takto budujeme odolnost dítěte, dodáváme mu sílu a učíme zvládat stresy. Pokud budeme děti litovat, budeme je hýčkat a přehnaně chránit, vychováme těm dospělé, kteří nebudou umět dostatečně fungovat ve světě,“ upozorňuje psycholožka Silvia Érseková.

Cílem je tedy vytvořit prostředí, ve kterém dítě dokáže zkoumat, růst a učit se i na vlastních chybách, ale fatálně se nezraní. Nikdo tedy nebude budovat jen kruhové nábytky, nezaoblí všechny hrany, aby do nich dítě nenarazilo, ale Jurena upozorňuje, že správným přístupem lze mnohým zraněním zamezit.

„K častým úrazům dětí dochází o vyčnívající prvky kuchyně. Proto je vhodné na to myslet při výběru úchytů nebo třeba chladničky. Volně stojící chladnička může být hlubší, užší, může přečnívat do prostoru a je potenciálně nebezpečná. To řeší například vestavná chladnička, která je schovaná a nenarušuje design, ani nepřesahuje do prostoru a činí jej i bezpečnějším.“

Podobné je tomu iv případě spotřebičů. Důležité je zajistit, aby je dítě na sebe nemohlo stáhnout. U pečící trouby je vhodné využívat ochranné trojsklo, které dítě nepopálí. Pouze zjistí, že předmět je horký a odtáhne ruku. Další možností je například instalování zábran, díky kterým se dítěti zamezí přístup například ke sporáku, nebo k možnosti převrhnout na sebe něco horkého.

Z pohledu bezpečnosti dětí jsou důležité i materiály. „Mnoho rodičů neřeší a hlavně neví, že jsou výrazné rozdíly v materiálech. Měly by mít certifikát technické způsobilosti a zdravotní nezávadnosti, a zejména dbát na nejnižší možnou hladinu formaldehydů, protože se uvolňují do ovzduší. Formaldehyd způsobuje bolest hlavy, ztrátu koncentrace a slabost. Proto používáme výhradně materiály, které mají hodnoty nižší než stanovené normy a neohrožují naše zdraví,“ upozorňuje Jurena.

Samostatný prostor i zodpovědný dohled
Bezpečnost dítěte nemůže jít na úkor jeho pohody, svobody a budování pocitu, že má své místo. Aby se děti cítily součástí rodiny, je třeba je zapojovat do dění v domácnosti.

„Každé dítě, i to nejmenší, zvládá malé domácí práce, cítí se důležité a užitečné,“ vysvětluje Érseková a dodává: „Hlavně malé děti do tří let by měly mít v každé místnosti, v níž se rodič často zdržuje, svůj maličký koutek, kde je dítě v bezpečí a pod dohledem. I když rodič vaří, pracuje nebo odpočívá.“

Proto je vhodné iv kuchyni vytvořit prostor pro dítě, které tam je a pomáhá nebo si jen hraje. U malých dětí je třeba zohlednit i zrakový kontakt a mít je vždy na dohled.

„Možnost volného pohybu je jednou z priorit pro děti od jeden a půl do tří let, které už samostatně chodí,“ tvrdí Érseková.

Řešením je propojení obývacího pokoje s kuchyní, které je dnes praktické a moderní.

„Otevřenost kuchyně s obývacím pokojem umožňuje kreativitu a variabilitu. Umožňuje větší dohled nad dětmi i při jejich větším pohybu. V uzavřené místnosti je mnoho omezení, ale při propojení s obývacím pokojem lze využít více prostoru. Navíc je možné udělat obývací pokoj a kuchyni v jednotném designovém propojení, což pěkně ladí,“ říká o výhodách otevřených řešení Jurena.

Správné vůně, barvy a vztahy
Jak dospělé, tak děti mají vliv prostory, vůně a barvy. „Pokud jsou prostory přeplněné, příliš osvětlené a použily se moc zářivé barvy, členové rodiny nemají dostatek soukromí a děti bývají více napjaté, podrážděné, těžko se umí uklidnit nebo soustředit,“ říká Érseková.

„Doporučuje se vyhýbat příliš barevným a křiklavým prostorům. Preferují se pastelové barvy nebo bílá. Vůně je třeba také zvolit jemné a méně intenzivní. Každé dítě je však jiné a má své preference, takže se může stát, že vámi zvolená vůně mu vonět nebude. Prostory můžete zpříjemnit právě přírodními vůněmi citrónu, levandule a podobně,“ pokračuje Érseková.

Proto nejmodernější kuchyně kladou důraz na pocit lehkosti a otevřenosti. Jedním z nejmodernějších prvků jsou například kuchyňské policové systémy, které tvoří co nejotevřenější kuchyni. K ukládání slouží spodní skříňky a horní část je zcela otevřena.

„Kdysi to byly klasické police a dnes jsou novinkou ocelové rámy v různých barvách, které se montují v rozdílných výškách a do nich se vkládají police. Tato kombinace zaručuje zajímavý a designový tvar, přičemž kuchyně zůstává krásně otevřená,“ říká Jurena.

S „baby friendly“ zařízením přicházejí stále intenzivněji i výrobci kuchyní. Proto jsou moderní pastelové barvy, v kombinaci s bílou.

„Například spodní části jsou bílé a část horních je v pastelových barvách. Jedná se o vícekombinační barevné spektrum. Zajímavým a velmi moderním prvkem je také růžová barva. Na naše trhy ještě výrazně nepronikla, ale v celosvětovém měřítku má tato barva dost vysokou oblibu,“ říká Jurena.

Jedná se o barvy a kombinace, ve kterých i dítě bude vnímat teplo domova. Co je však vedle příjemného a útulného bydlení to nejdůležitější pro vytvoření správné a zdravé rodinné pohody?

„V domově šťastných dětí by neměly chybět laskaví a starostliví rodiče, kteří se nebojí svých dětí, nastaví režim, zavedou pravidla, poskytnou dítěti příležitosti ke stimulaci dovedností, pravidelně jim budou věnovat stoprocentní, nikým a ničím nerušený čas a budou budovat vztah založený na vzájemném respektujte a úctě,“ uzavírá Érseková.

To znamená, že bychom neměli zanedbat rozhodnutí při budování rodinného hnízda a zohledňovat potřeby jak svých dětí, tak svých vlastních.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram