Koloběžka, balon i sliz. Nebezpečné jsou i nevinně působící hračky

Hračky nemusí být tak nevinné a bezpečné, jak si mnozí rodiče myslí. Jejich bezpečnost proto pozorně a pravidelně zkoumají světové komise. Každoročně o nich navíc vydávají uživatelské zprávy a z trhu stahují škodlivé výrobky.

Zprávy ze Spojených států az Evropské unie se sice rok od roku mírně odlišují v závislosti na tom, jaké hračky jsou právě populární na jednotlivých kontinentech i v jednotlivých zemích, stále však zůstávají tři hlavní kategorie rizikových hraček.

Jsou to ty, při kterých hrozí úrazy, udušení nebo otrava.

Nejvíce úrazů způsobují koloběžky
Mezi hračkami způsobujícími úrazy již několik let dominují zejména koloběžky, odrážedla a nově i dětská elektrická auta.

Uvádí to americká zpráva publikovaná v Clinical Pediatrics, která sbírala údaje o úrazech dětí mezi lety 1990 až 2011.

Suverénně nejvíce úrazů v důsledku pádu způsobují dětské koloběžky.

Zejména plastové koloběžky, které rodiče kupují jako nenáročnou hračku, jsou často nestabilní a nesplňují základní bezpečnostní parametry. Při jízdě na koloběžce by dítě vždy mělo mít přilbu.

Kola byla ze zpráv vyloučena, protože patří do kategorie dopravních prostředků.

Pozor na balony a slizy
Rodiče mají často obavu, že dítě vdechne drobnou hračku a začne se dusit. Na pozoru se mají především před drobnými hračkami či figurkami složenými z více částí. Až třetinu udušení však způsobují nevinně vypadající balónky.

Třetím častým rizikem je otrava chemickými látkami, které hračky obsahují. Tradičním nepřítelem jsou ftaláty, které obsahují mnohé plastové hračky.

Novinkou posledních let je však vysoký obsah bóru, který se nachází v nekvalitních výrobcích velmi populárního hračkářského slizu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram